DR. JÓSA ISTVÁN ÁLTALÁNOS ISKOLA

"Családok, értékek, hagyományok" projekt

A projektet a család, a családi élet, a családban és a településeken élő hagyományok, az együttéléshez szükséges értékek fő gondolata köré építettük fel, ezért projektünk címe: Családok, értékek, hagyományok.

A projektet 2013. november 1. és 2015. május 31 között valósította meg a Zagyvaszántói Római Katolikus Általános Iskola és a kislétai Dr. Jósa István Általános Iskola.

A program során 2-2 alkalommal látogattak el a gyerekek egymás iskolájába, kulturális eseményeken (múzeum- és színházlátogatások, stb.) és közös nyári táborozáson is részt vettek a gyerekek.

Heti rendszerességgel foglalkozásokat tartottunk a „Családok, értékek, hagyományok” témakörben, és tanulást segítő foglalkozásokat is.

 

 

A testvériskolánk a Zagyvaszántói Római Katolikus Általános Iskola

A programba elsősorban hátrányos helyzetű, közülük is leginkább a halmozottan hátrányos helyzetű tanulókat vontunk be, mert a szociális problémákból adódóan komoly nehézséget jelent a családok számára minden olyan programon történő részvétel, ami valamilyen formában anyagi terhet jelent.

A projekt megvalósítása során iskolánként 2-2 személyes találkozót bonyolítottunk le, és mindkét iskolában heti rendszerességgel tartottunk foglalkozásokat, ahol egyrészt a projekthez szorosan kapcsolódó, a családdal kapcsolatos ismeretek volt a téma, másrészt 60 órában segítettük a tanulókat a tantárgyi tudásuk fejlesztésében.

A pályaválasztást segítően olyan programot szerveztünk, ahol a gyerekek a különböző szakmák képviselőivel ismerkedhettek meg, akiknek kérdéseket is tehettek fel, és a megyei pályaválasztási kiállításra is eljutottunk.

Előadássorozat keretében beszélgettünk a családi élethez szorosan kapcsolódó egészséges életmódról. Ezt bemutató és interaktív rész keretében megvalósítottuk meg. Fontos előadás volt az esélyegyenlőségről, melynek témájául a társadalmi esélyegyenlőség kérdésének fontosságát választottuk. Ennek feldolgozását rövidfilmek, jelenetek megbeszélésével, saját élmény feldolgozásával valósítottuk meg.

 

A programsorozat „koronájaként” a két iskola tanulói közös bentlakásos nyári táborozáson vettek részt Szilvásváradon. A táborozáson az évközi foglalkozásokon szerzett praktikus tudás alkalmazását (családi üdülések, egészséges életmód, a mozgás fontossága), valamint az intellektuális tartalmak megerősítését (Ősemberbarlang: családok fejlődése az őskortól napjainkig; Archeopark: Családi élet az őskorban, mit tudunk róluk, hogyan éltek a középkorban, stb.) tartottuk szem előtt. Fontos célunk valósult meg azzal, hogy a személyes találkozók során kialakult ismeretségek baráti kapcsolatokká fejlődtek, ami alapja lehet a projekt jövőbeni fenntartásának is.